پشتیبانی از افراد کم توان سوالات متداول RSS تماس با ما نقشه سایت نسخه انگلیسی EN FA
تلاش همه تلاش همه شعار سال
 امروز شنبه ۱۴۰۳/۴/۳۰
برداشت اطلاعات مکانی بیش از یک میلیون مشترک در بازه زمانی دو ماهه در توزیع برق خراسان رضوی

با توجه به جایگاه کلیدی مشترکین برق در کلیه فرآیندهای خدماتی شرکت های توزیع، دسترسی به اطلاعات دقیق و جامع از موقعیت مکانی مشترکین و نحوه اتصال آنها به شبکه برق از اهمیت ویژه ای برخوردار است. سیستم GIS یک فناوری نوین به منظور مدیریت و تحلیل اطلاعات مکان محور محسوب می شود و با توجه به ماهیت مکانی بیشتر اطلاعات در شرکت های توزیع برق، استفاده از این زیرساخت، نقشی حیاتی در مکانیزه کردن فرآیندها و حرکت به سمت شبکه های هوشمند خواهد داشت.

در همین راستا مدیر دفتر GIS شرکت توزیع برق استان خراسان رضوی گفت: با هدف کاربردی سازی GIS در تمامی فرآیندهای مکان محور شرکت، برنامه‌ریزی پروژه جامع برداشت اطلاعات مشترکین، از سال گذشته آغاز شد. در این مسیر تلاش شد با بهره گیری از تجربیات سایر شرکت های توزیع، سریع ترین و مناسب ترین روش ممکن پیاده سازی و اجرا شود.

وی افزود : در شیوه تدوین شده، برداشت اطلاعات مکانی در حین فرآیند قرائت و با استفاده از تکنولوژی Mobile GIS انجام می شود. مامور قرائت در زمان برداشت مکانیزه اطلاعات مصرف مشترکین که با استفاده از نرم افزار اندرویدی و بر روی تبلت و یا گوشی انجام می شود، ملزم به ثبت موقعیت مکانی کنتور بر روی نقشه‌های جغرافیایی است و تا زمانی که اطلاعات مکانی ثبت نشده، فرآیند قرائت تکمیل نمی شود.

احسان یوسفی فرد در ادامه از امکان مشاهده موقعیت GPS ای کنتورخوان بر روی نقشه، دسترسی به نقشه های پارسل بیس شهری و تصاویر ماهواره ای آنلاین و آفلاین، امکان ثبت موقعیت مکانی کلیه کنتورهای موجود در یک تابلو کنتور به صورت تجمیع شده و کنترل موقعیت مکانی درج شده نسبت به مختصات محل ثبت اطلاعات، به عنوان قابلیت های پیاده سازی شده در نرم‌افزار قرائت به منظور برداشت دقیق اطلاعات یاد کرد .

مدیر دفتر GIS شرکت توزیع برق استان خراسان رضوی اظهار داشت: عملیات اجرایی پروژه، پس از طی فاز پایلوت و فراهم شدن مقدمات مورد نیاز، از ابتدای مرداد ماه و با شروع مرحله سوم قرائت، وارد فاز اصلی پیاده سازی شد. در دوره دو ماهه سوم قرائت و با همت بیش از ۲۰۰ مامور و ناظر قرائت، اطلاعات مکانی بیش از یک میلیون مشترک بر روی نقشه های جغرافیایی ثبت و برداشت شده است. این پروژه از نظر بازه زمانی اجرا، دقت برداشت، هزینه های اجرای طرح و همچنین روش‌های پیاده سازی، در سطح کشور بدیع و منحصر به فرد محسوب می‌شود. طبق برنامه ریزی صورت گرفته و با تکمیل عملیات مربوط به برداشت اطلاعات مشترکین روستایی (که به صورت چهار ماهه و در دوره های زوج قرائت، مصرف آنها ثبت می شوند)، تا انتهای آبان ماه ۱۴۰۰، کلیه اطلاعات مکانی مشترکین شرکت، شامل بیش از ۱۳۵۰۰۰۰ مشترک، برداشت و زیرساخت لازم به منظور استفاده های کاربردی از اطلاعات فراهم خواهد شد .

اشتراک گذاری
image
image
image
تاریخ انتشار : ۲۰ مهر ۱۴۰۰ | تاریخ بروز رسانی: ۲۰ مهر ۱۴۰۰ | نویسنده: دفتر روابط عمومی 

امتیاز پست
میانگین امتیاز پست: امتیاز
نظرات

ارسال نظر

شش − دو =

آمار وبگاه

ارتباط با ما

نشانی :مشهد،بولواروکیل آباد،فرهنگ 28و30 کدپستی: ۹۱۸۸۹۸۶۶۸۵ تلفن: ۳۸۱۸۹۰۰۰ ۰۵۱ دورنگار: ۰۵۱۳۸۱۸۹۸۰۰ رایانامه: info@kedc.ir کد اقتصادی: 411191879819 شناسه ملی: 10101335539 پیام رسان بله: بله

نظر سنجی

به نظر شما خدمات الکترونيکي وبگاه شرکت توزيع نيروي برق استان در چه سطحی قرار دارد؟
image